Prvé body v SP pre Zuzanu Remeňovú, triumf Tandrevoldovej, malý glóbus pre Vittozziovú

Ingrid Landmark Tandrevoldová (vľavo) na ceste k víťazstvu pred Nemkou Sophiou Schneiderovou.TASR
Slovenská biatlonistka Zuzana Remeňová (23) si v piatok pripísala prvé body do hodnotenia Svetového pohára v kariére. Vo vytrvalostných pretekoch na 15 km v nórskom Holmenkollene urobila iba jednu streleckú chybu a obsadila 22. miesto. Na domácej trati vyhrala Ingrid Landmark Tandrevoldová (27) a upevnila si post líderky Svetového pohára. Štvrtá skončila Lisa Vittozziová (29) z Talianska a obhájila tak malý krištáľový glóbus za vytrvalostné preteky. Získala ho tretíkrát v kariére (2019, 2023, 2024).

Tandrevoldová po nevydarenom svetovom šampionáte v českom Novom Meste na Morave, kde získala iba striebro a bronz v mixe, našla opäť formu. Dosiahla tretí triumf v prebiehajúcej sezóne SP, štvrtý v kariére. Na čelo pretekov sa dostala po tretej streľbe a hoci na poslednej položke potom urobila jedinú chybu na strelnici, víťazstvo si s prehľadom udržala.

V cieli mala náskok 28,8 s pred Elvirou Öbergovou zo Švédska (2 tr. min.) a krajankou Idou Lienovou (+32,0, 1 tr. min.). Vittozziovej stačilo štvrté miesto, aby v hodnotení disciplíny predbehla dovtedajšiu líderku Lenu Häckiovú-Grossovú zo Švajčiarska. Do elitnej desiatky sa dostali dve Češky - piata Tereza Voborníková a desiata Markéta Davidová.

Zuzana Remeňová v piatok parádne strieľala, predviedla aj veľmi dobrý beh a dosiahla tak svoje doterajšie maximum v kariére. Z dvadsiatich terčíkov nesklopila jediný na druhej položke, keď jej v stoji ušla štvrtá rana. Za 22. miesto získala do hodnotenia prestížneho seriálu premiérových 19 bodov. Na Tandrevoldovú mala v cieli manko 2:56,7 min. Jej dvojička Mária Remeňová skončila so šiestimi trestnými minútami na 77. mieste so stratou 8:49,5 min na víťazku.

Vytrvalostné preteky žien sa mali ísť pôvodne už vo štvrtok, ale pre nepriaznivé počasie ich organizátori presunuli na piatok. Súťaž sa začala s polhodinovým oneskorením pre hmlu v nórskom stredisku.