Viac

Djokovič sa v elitnej desiatke drží už 900 týždňov, mieri za prekonaním Nadala a Federera

Zvládne Djokovič prekonať ďalší rekord?
Zvládne Djokovič prekonať ďalší rekord?Marc Aspland/The Times / News Licensing / Profimedia

Novak Djokovič (38) má na konte mnoho tenisových rekordov a právom je považovaný za najlepšieho hráča všetkých čias. Teraz si Srb pripísal ďalší významný míľnik. V elitnej desiatke je už 900 týždňov, čo sa doteraz podarilo len dvom ďalším menám - Rafaelovi Nadalovi a Rogerovi Federerovi. Má preto šancu získať prvenstvo aj v tejto štatistike.

Djokovič sa prvýkrát dostal do TOP 10 v marci 2007 a od tej chvíle sa v nej drží už 900 týždňov, čo je takmer 18 rokov. Dosiahol tak ďalší obrovský míľnik, ktorý pred ním pokorili iba dvaja hráči.

Málokoho neprekvapí, že to boli práve jeho kolegovia z tzv. Big Three. Federer  drží absolútny rekord v počte týždňov strávených medzi desiatimi najlepšími hráčmi sveta (968) a na druhom mieste je Nadal (912). Španiel tento počet týždňov dokonca dokázal nazbierať bez vypadnutia.

Keďže je Srb z tejto trojice jediným stále aktívnym hráčom, má šancu dosiahnuť na prvenstvo aj v tejto štatistike. Predskočiť Nadala s najväčšou pravdepodobnosťou dokáže. Na Švajčiara stráca 68 týždňov, čo je 16 mesiacov v kuse. Tento rekord by tak prekonal najskôr na konci roka 2026.

Djokovič z TOP 10 vypadol iba v období od konca roku 2017 do júla 2018, teda po tom, čo pol roka nehral pre zranenie lakťa a následne sa mu nedarilo vrátiť do tradičnej formy. Späť sa dostal až po wimbledonskom titule toho istého roku.