Nominácia na EURO mu nedá spávať. Calzonovi zamotali hlavu viacerí reprezentanti

Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Nominácia na EURO mu nedá spávať. Calzonovi zamotali hlavu viacerí reprezentanti

Calzona musí vyriešiť otázku nominácie na ME.
Calzona musí vyriešiť otázku nominácie na ME.TASR
Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona (55) si nechá rozhodnutie o finálnej nominácii na ME v Nemecku na posledný možný okamih. Talianskemu koučovi zamotali hlavu svojimi výkonmi niekoľkí hráči v kempe a v predposlednom stretnutí prípravy proti San Marínu.

Kompletný 26-členný zoznam futbalistov, ktorí pocestujú na EURO, oznámi v piatok. "Spávam málo a počas týchto dvoch nocí toho zrejme tiež veľa nenaspím. Vyjadril som sa, že mi je ľúto, že niektorí chalani nebudú môcť ísť s nami do Nemecka, ale je to futbal a život. Máme pred sebou ešte pár tréningov a nemôžem sa rozhodovať teraz. Stať sa môže ešte hocičo, preto to uzavriem v poslednom momente," uviedol Calzona na tlačovej konferencii po zápase so San Marínom v rakúskom Wiener Neustadte.

Slovensko absolvovalo po 15 rokoch prvú konfrontáciu s najnižšie postaveným tímom rebríčka FIFA a vylepšilo svoje skóre proti futbalovému "trpaslíkovi" na 26:1. V dobrom svetle sa predviedli počas sústredenia v rakúskom Bad Erlachu, ako aj v predposlednej previerke pred kontinentálnym šampionátom hráči, ktorí nemajú isté miesto v kádri pre záverečný turnaj. Calzona vytiahol proti San Marínu dvojicu debutantov, ktorými boli Rigo a Hollý. Podľa kouča sú obaja prísľubom: 

"Rigo odohral veľmi slušný zápas s veľkým sebavedomím. Potrebuje mať vyššiu úroveň intenzity bez výkyvov v obrannej a útočnej fáze. Ešte s nami nebol tak dlhú dobu, je tu iba pár dní a bol na minulom zraze. Obaja sú hráčmi budúcnosti slovenského futbalu a majú priestor na zlepšenie. Musia však mať v sebe mentalitu, že sa chcú zlepšovať, pretože európsky level je niekde inde."

Slováci si poradili s veľkým outsiderom zo San Marína.
Slováci si poradili s veľkým outsiderom zo San Marína.TASR

Realizačný tím sa borí s problémami najmä na pravom kraji obrany. Vo finálnej nominácii bude s určitosťou absentovať Tomič, ktorého vyradilo z hry zranenie. Calzona proti San Marínu postavil do základnej zostavy skúseného Pekaríka, ktorý v uplynulých dvoch sezónach odohral v Herthe Berlín iba 10 duelov, no v reprezentácii je dlhodobo jednotkou na poste pravého obrancu. V druhom polčase hral na tomto poste Gyömbér

"Som rád, že máme takých hráčov, Noro nám vie pomôcť aj na pozícii pravého obrancu. Pekarík napriek tomu, že toho veľa neodohral a má 37 rokov, tak je maximálny profesionál, na ktorého sa dá vždy spoľahnúť. Vieme, že máme trochu problém, keďže Slovensko neprodukuje pravých obrancov, to je fakt a spoliehame sa na hráčov, ktorí sú tu," poznamenal Calzona, ktorý vynechal zo súpisky Kmeťa, ďalšieho adepta na problematický post.

"Bolo možné nominovať iba 26 hráčov. Nemôžeme zabúdať, že do minulej sezóny hrával krídelníka, takže potrebuje veľa zapracovať. To, že ho povolávam na zrazy však ukazuje, že má moju dôveru. Poznám jeho charakteristiku, musí veľa pracovať. Vieme, že nie je veľmi fyzický hráč a európsky level je momentálne trochu inde. Chceme ho zlepšovať každým dňom a je to talent, s ktorým do budúcnosti počítame," vyjadril sa na adresu hráča AS Trenčín.

Calzona si váži služby Gyömbéra.
Calzona si váži služby Gyömbéra.TASR

Slováci uzavrú prípravu v nedeľu na Štadióne Antona Malatinského v Trnave proti Walesu a v tomto stretnutí už budú v kádri iba hráči, ktorí pocestujú na záverečný turnaj. "Uvidíme, ako sú na tom chalani, máme ešte pár tréningov a budeme rozmýšľať nad zostavou. Máme v tíme hráčov, ktorí odohrali vo svojich kluboch viac ako 50 zápasov v tejto sezóne. Proti San Marínu sme sa ich snažili pošetriť a uvidíme, či ich pošleme do zápasu s Walesom. Je to silný, fyzický tím, ktorý hrá vo vysokej intenzite. Bude to ťažký zápas," konštatoval Calzona.

Taliansky kormidelník oznámil aj pozitívne správy smerom k trojici Hancko, Kucka a Schranz: "Hancko s Kuckom sú na tom lepšie. Ivan Schranz takisto, smerom k ďalšiemu zápasu budú pripravení." Slováci začnú turnaj 17. júna vo Frankfurte proti favoritovi E-skupiny Belgicku, ďalší zápas ich čaká proti Ukrajine v Düsseldorfe (piatok, 21. júna) a s Rumunskom sa stretnú opäť vo Frankfurte (streda, 26. júna).