Viac

PSG je víťazom Ligy majstrov. Inter utrpel najvyššiu prehru histórie finálových zápasov

Aktualizované
PSG oslavuje historický úspech.
PSG oslavuje historický úspech.ČTK / AP / Martin Meissner
Futbalisti PSG triumfovali v Lige majstrov. V sobotňajšom finále v mníchovskej Allianz Aréne zdolali Inter Miláno päťgólovým rozdielom a zaznamenali premiérový titul v najprestížnejšej klubovej súťaži.

PSG - Inter 5:0

Parížania nastúpili do zápasu bez Barcolu, ktorý začal iba na lavičke. Základná zostava PSG mala priemer 25 rokov a 96 dní, čo bolo o päť rokov a 242 dní menej ako jedenástka Interu. Postavili sa proti sebe tretia najmladšia a tretia najstaršia úvodná formácia v histórii finále Ligy majstrov.

Vo výbornej kulise mníchovskej Allianz Arény si lepší štart pripravil francúzsky majster bojujúci o treble. Jeho hráči boli aktívnejší i dôraznejší v súbojoch. Prvú strelu na bránu vyslal z diaľky Doué, ale Sommer predviedol jednoduchý zákrok.

Nadviazal na neho Dembélé, mieril iba do stredu. V 12. minúte bola aktivita PSG odmenená úvodným gólom. Krásnu akciu na ľavom krídle začal Vitinha kolmicou do šestnástky, Doué ešte posunul loptu popred päťku na voľného Achrafa Hakimiho a ten mal pred sebou prázdnu bránu - 1:0.

Marocký krajný obranca skóroval do siete svojho bývalého klubu, a tak sa z presného zásahu netešil. V aktuálnom ročníku Ligy majstrov sa priamo podieľal už na deviatich góloch (4+5), čím vytvoril rekord tejto súťaže spomedzi defenzívnych futbalistov. Kvaracchelija zakrátko pálil z veľmi dobrej pozície tesne nad. 

V 20. minúte zvládli zverenci trénera Enriqueho protiútok z vlastnej šestnástky na jednotku s hviezdičkou. Pacho rozohral loptu na ľavé krídlo, Dembélé po dlhom šprinte preniesol hru na pravú stranu pokutového územia a mladík Desiré Doué s prispením teču Dimarca prestrelil bezmocného Sommera - 2:0.

Vo veku 19 rokov a 362 dní sa stal iba tretím tínedžerom, ktorý skóroval vo finále LM. Pred ním to dokázali Patrick Kluivert v roku 1995 za Ajax proti AC a Carlos Alberto hrajúci vo farbách Porta počas sezóny 2003/04, trafil sa do siete Monaka. Doué je navyše iba šiestym hráčom s gólom aj asistenciou vo finále LM.

Inter vôbec nebol v hre, vrátiť do zápasu ho mohol po rohovom kope Bastoni. Potreboval hlavičkovať o pár centimetrov nižšie. Ešte bližšie bol po rovnakej štandardke tentoraz Thuram. Jeho pokus rovnako hlavou takmer olízal žrď. V závere polčasu pálil Doué z diaľky o centimetre vedľa a Kvaracchelija nehlavičkoval ideálne.

Počas úvodného dejstva nepokazil João Neves ani jednu prihrávku (42/42). Po zmene strán milánsky celok o niečo síce zvýšil ofenzívnu aktivitu, narážal na pozornú defenzívu Parížanov. V 63. minúte po ďalšom rýchlom brejku o výhre PSG prakticky rozhodol svojím druhým zásahom v stretnutí Doué.

Krásnu pätičku Dembélého využil Vitinha na kolmicu do vápna a mladučký talent usmernil loptu k žrdi - 3:0. Doué je historicky prvým futbalistom, ktorý sa vo finále LM podieľal na troch góloch (2+1). Naposledy sa dvakrát v takomto zápase presadil Gareth Bale za Real Madrid v roku 2018.

Jasne jednostrannú záležitosť parížskeho tímu podčiarkol po pase Dembélého za otvorenú defenzívu Chviča Kvaracchelija. V samostatnom úniku poslal Sommera do opačnej strany - 4:0. Barcola mal na nohe piaty zásah, spred brány zakončoval do bočnej siete.

Aby toho nebolo málo, tak 19-ročný striedajúci Senny Mayulu s pomocou žrde vsietil piaty gól PSG - 5:0. Ide o najvyššiu výhru v histórii Ligy majstrov a aj jeho predchodcu Európskeho pohára. Dosiaľ bol najvyšší rozdiel štvorgólový, čo sa stalo v histórii štyrikrát.

PSG prvýkrát v histórii vyhralo Ligu majstrov a okrem toho premiérovo oslavuje treble. Stalo sa prvým francúzskym víťazom LM od roku 1993, keď triumfovalo Marseille. Iba Real Madrid v ročníku 1959/60, ešte v Európskom pohári, strelil vo finále viac zásahov. Vtedy zdolal Frankfurt 7:3.

Parížania dosiahli vytúžený úspech a tréner Luis Enrique ho priviedol k treble. Okrem Ligy majstrov vyhral suverén Ligue 1 aj domácu súťaž a Francúzsky pohár. Od príchodu investorov z Kataru v roku 2011 to bolo druhé finále, predtým prehrali v boji o cennú trofej v Lisabone s Bayernom pred prázdnymi tribúnami.

V histórii klubu to bola v sobotu len druhá trofej na európskom fóre po triumfe v Pohári víťazov pohárov v sezóne 1995/96, keď zdolal v bruselskom finále Rapid Viedeň 1:0.

Pre taliansky celok to bolo druhé finále za uplynulé tri roky. V sezóne 2022/23 nestačili v Istanbule na Manchester City. Vlaňajší majster Serie A mal možnosť zachrániť sezónu, v ktorej mu ušiel domáci titul v prospech Neapola. V priebehu súťaže sa mu pritom darilo lepšie než Parížu.

Zo základnej fázy postúpil priamo a zaváhal len raz na pôde Leverkusenu. Sobotná prehra v Allianz Arene bola pre tím prvá v LM od decembrového duelu na pôde farmaceutov. Najlepšími strelcami LM sa stali 13-góloví Serhou Guirassy (Dortmund) a Raphinha (Barcelona). O dva menej dosiahli Lewandowski (Barcelona) a Kane (Bayern).

Rumunský arbiter István Kovács sa stal prvým rozhodcom, ktorý pískal finále Ligy majstrov, Európskej ligy aj Konferenčnej ligy. Pozápasové oslavy priamo na hracej ploche narušili fanúšikovia PSG, ktorí okrem iného vytrhli aj kusy trávnika. Zasahovať museli ťažkoodenci.

Víťazi LM/Európskeho pohára:

15 - Real Madrid

7 - AC Miláno

6 - Liverpool, Bayern Mníchov

5 - Barcelona

4 - Ajax Amsterdam

3 - Manchester United, Inter Miláno

2 - Benfica, Juventus, Nottingham, Porto, Chelsea

1 - Celtic, HSV, Steaua, Marseille, Feyenoord, Aston Villa, PSV, Crvena Zvezda, Dortmund, Manchester City, PSG