Naopak, jednou z ôsmich krajín, ktorá má v nominácii iba hráčov narodených na svojom území, je Česko. Okrem neho ešte Brazília, Rakúsko, Švédsko, Saudská Arábia, Panama, Kolumbia a Juhoafrická republika.
Rakúšania mohli mať na súpiske libereckého stredopoliara Ermina Mahmiča, rodáka z hornorakúskeho Welsu, ktorý doteraz hrával za ich dvadsaťjednotku. Avšak tesne pred šampionátom si vybral rodnú krajinu svojich rodičov a na poslednú chvíľu sa dostal do nominácie Bosny a Hercegoviny, v ktorej si od neho veľa sľubujú najmä s výhľadom na ďalšie roky.
Plzenský obranca Merchas Doski, ktorý pocestuje na šampionát s Irakom, sa narodil v Hannoveri, jeho rodičia sú irackí Kurdi - príslušníci etnika, ktoré sa usiluje o samostatný štát. V 90. rokoch emigrovali do Nemecka, ich syn už má na konte 30 štartov za národný výber ich pôvodnej krajiny.
Rodičia pardubického stredopoliara Dominiqua Simona, ktorý v tejto sezóne hosťoval v Prešove, pochádzajú z Haiti, on sám sa narodil vo Francúzsku. Prešiel akadémiou Paríža Saint-Germain, no šancu reprezentovať mu dal až karibský štát, ktorý sa medzi elitu vracia po 52 rokoch.
Práve rozšírenie počtu účastníkov vrcholného turnaja stojí za obrovským nárastom naturalizovaných hráčov. Veď napríklad na súpiske Curacaa je z 26 nominovaných len jeden, ktorý sa nenarodil v Holandsku. A ani útočník Tahith Chong nie je čistokrvným občanom tohto karibského ostrovčeka.
Má totiž čínskych predkov a jeho meno znie veľmi exoticky. Rodičia sa totiž nechali inšpirovať francúzskym majstrom sveta z roku 1998 Yourim Djorkaeffom a pomenovali ho Tahith Jose Girigorio Djorkaeff Chong. Od desiatich rokov hrával za Feyenoord a do 21 rokov reprezentoval Holandsko.
Svojho naturalizovaného hráča majú aj Holanďania, rovnako Angličania, Španieli či Nemci, ktorí na rozdiel od predchádzajúcich rokov, keď za nich hrávalo množstvo potomkov migrantov, majú na súpiske len obrancu Waldemara Antona.
Ten sa narodil v Uzbekistane ruským Nemcom, ktorí sa v rámci repatriácie v jeho dvoch rokoch presťahovali. Ešte na začiatku materskej školy Anton nevedel po nemecky, napokon na gymnáziu zmaturoval s výborným prospechom z matematiky a biológie.
Medzi tých, ktorí sa narodili mimo krajiny, ktorej farby budú teraz hájiť, patria aj najväčšie hviezdy. Napríklad nórsky kanonier Erling Haaland prišiel na svet v anglickom Leedse, kde na prelome tisícročí pôsobil jeho otec.
Hviezda Bayernu Michael Olise si dokonca mohol vyberať medzi rodným Anglickom, Francúzskom, Alžírskom, ktorých občianstvo má jeho mama, a Nigériou, odkiaľ pochádza jeho otec. Jednoducho – fanúšik bude občas na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta potrebovať aj atlas sveta.
