Brazílčania sa v juhoamerickej kvalifikácii trápili a so šiestimi prehrami v 18 zápasoch skončili až na piatej priečke. Pod vedením Carla Ancelottiho sa na MS pokúsia získať rekordný šiesty titul a prvý od roku 2002. Najväčší rozruch v brazílskom tábore spôsobila nominačná absencia Neymara, ale Ancelotti si za svojím rozhodnutím stojí.
V drese Francúzska vyvolávala ešte pred pár dňami otázniky účasť kapitána Mbappého, ktorého trápili problémy s kolenom. V uplynulých dueloch Realu Madrid proti Manchestru City a Atléticu už nastúpil aspoň z lavičky a vyzerá, že trénerovi Didierovi Deschampsovi bude k dispozícii. V hre je tak jeho meranie síl s klubovým spoluhráčom Viníciusom.
"Je to za mnou. Dodržiaval som protokol a chcel som postupne opäť začať hrať. Dúfam, že budem môcť štartovať počas tejto reprezentačnej prestávky a opäť začnem byť rozhodujúcim hráčom," uviedol. Káder Les Bleus čaká po stretnutí s Brazíliou ďalší súper z Južnej Ameriky – Kolumbia.
Víťaz "slovenskej" skupiny A z Nemecka narazí na Švajčiarsko. Zverenci kouča Nagelsmanna sú po posledných dvoch nevydarených šampionátoch motivovaní predviesť to najlepšie a okrem iného chcú čerpať z nasadenia, ktoré predviedli v záverečnom súboji kvalifikácie proti Slovensku (6:0).
"Tak si to predstavujeme, v rovnakom štýle a s rovnakým prístupom. Spôsob, akým sme tam jeden pre druhého hrali, musí byť základ každého jedného zápasu," konštatoval kapitán Joshua Kimmich. Nemecko najskôr odcestuje do Bazileja a o tri dni neskôr privíta v Stuttgarte reprezentáciu Ghany.
Zaujímavý duel sľubuje stret Holandska a Nórska, sily si zmerajú v Amsterdame. Oranjes vyhrali kvalifikačnú skupinu G s bilanciou šesť víťazstiev a dve remízy, Severania ovládli svoju skupinu bez straty bodu, pričom dvakrát zdolali Talianov rozdielom triedy (3:0, 4:1).
Erling Haaland bol so 16 gólmi suverénne najlepším strelcom európskej kvalifikácie, druhý Memphis Depay mal o osem zásahov menej, ale vzájomný duel vynechajú. Zatiaľ čo Depaya trápi zranenie a z nominácie Ronalda Koemana vypadol, nórsky tréner Stale Solbakken chce nechať Haalanda oddychovať. Útočník Citizens by však mal byť k dispozícii na utorkový zápas proti Švajčiarsku.
Zaujímavú skúšku má pred sebou Anglicko, ktoré sa vo Wembley stretne s Uruguajom a neskôr s Japonskom. Tréner Thomas Tuchel nominoval na zraz až 35 hráčov a avizoval, že káder rozdelí na dve skupiny:
"Každý si nájde svoje miesto a každý dostane aj pozornosť, akú si zaslúži. Preto sme káder rozdelili. Dá nám to príležitosť, aby sme si pozreli nových hráčov, ale aj tých, ktorí počas posledných troch zrazov veľmi nehrali."
Úradujúci majstri Európy zo Španielska najprv privítajú Srbsko a potom si zmerajú sily s Egyptom. Do kádra sa po zranení vrátil držiteľ Zlatej lopty za rok 2024 Rodri. Tréner Luis de la Fuente prekvapil nomináciou až štyroch brankárov, premiérovú pozvánku dostal Joan García z Barcelony.
Marcový asociačný termín je pre národné tímy generálkou pred svetovým šampionátom, ktorý sa začne 11. júna a potrvá do 19. júla. Titul budú obhajovať Argentínčania, tých čakajú prípravné zápasy proti africkým zástupcom Mauritánii a Zambii.
