Svitko obsadil v maratónskej etape Dakaru ôsme miesto, zvíťazil van Beveren

Svitko má za sebou mimoriadne náročnú etapu.
Svitko má za sebou mimoriadne náročnú etapu.Profimedia
Slovenský motoristický pretekár Štefan Svitko (41) obsadil v dvojdňovej šiestej etape rely Dakar ôsme miesto. Na víťazného Francúza Adriena van Beverena (33) stratil 21:19 minúty. V celkovom poradí, ktoré vedie Američan Ricky Brabec (32), mu patrí deviata priečka.

Za van Beverenom prišiel do cieľa Toby Price z Austrálie a piatkové pódium doplnil Brabec. Šiesta etapa tohtoročného Dakaru bola premiérovo dvojdňová, jazdci museli vo štvrtok zastaviť v najbližšom bivaku a až do úplného cieľa v meste Šubajtah nemali k dispozícii svoj tím.

Joan Barreda Bort, Skyler Howes, Pablo Quintanilla či Nasser Al-Attijah. Tieto veľké mená v šiestej etape vzdali nádeje na dobrý výsledok, problémy im robili hlavne piesočné duny. Svitkovi nepriaznivé podmienky zjavne vyhovovali, držal sa pri najlepších a nerobil ani chyby v navigácii. V prvý deň odjazdil 513 kilometrov, po noci strávenej v stane dokončil zvyšných 113 km a v sobotu si spolu s ďalšími jazdcami užije deň voľna.

Ďalší Slovák Juraj Varga v kategórii štvorkoliek obsadil v etape 4. miesto a v celkovom poradí mu patrí rovnako 4. priečka. Na tretieho Brazílčana Medeirosa stráca zhruba hodinu a pol.