Nórky sú opäť majsterkami Európy v hádzanej, vo finále zdolali súperky z Dánska

Nórske reprezentantky obhájili titul.
Nórske reprezentantky obhájili titul.Profimedia
Hádzanárky Nórska obhájili titul majsteriek Európy. V nedeľňajšom finále 15. ME v slovinskej Ľubľane si poradili s Dánkami 27:25.

Kontinentálnymi šampiónkami sa stali rekordný deviatykrát, cestu za triumfom im vydláždila autorka ôsmich gólov a najlepšia hráčka stretnutia Nora Mörková. Vďaka titulu si Nórky zaistili účasť na budúcoročných MS i na OH 2024 v Paríži.

Dánky bojovali v Arene Stožice o majstrovský titul opäť po 18 rokoch, znova však po finálovom súboji schádzali z palubovky ako zdolané a k trom titulom z rokov 1994, 1996 a 2002 tak ďalší nepridali. Úvod zápasu pritom mali sľubný, keď viedli o päť gólov (9:4). Ich náskok sa do konca prvého polčasu stenčil na tri góly (15:12). Nórky po prestávke odpovedali šnúrou štyroch presných zásahov a vyrovnali na 22:22. Tento moment ich naštartoval a v ďalšom priebehu už boli v tesnom vedení, ktoré si dokázali udržať.

Úradujúce olympijské šampiónky Francúzky prehrali vo vyrovnanom zápase o 3. miesto s Čiernou Horou 25:27 po predĺžení a prekvapujúco odchádzajú domov bez cenného kovu. Hráčky z Balkánu vybojovali na ME druhú medailu, v roku 2012 brali zlato.

Tohtoročné ME sa konali v troch krajinách (Slovinsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko), Slovenky na nich neštartovali. Presunuli ich o mesiac, aby nekolidovali s futbalovými MS v Katare.

Dánsko - Nórsko 25:27 (15:12)

najviac gólov: Burgaardová 6, Friisová 5, Ostergaardová 3 - Mörková 8, Breistolová 4, Aardahlová, Oftedalová, Ingstadová a Reistadová po 3. Rozhodovali: Alvarez, Bustamante (obaja Šp.), vylúčené: 2:3, hody: 2/2 - 2/2, 5380 divákov.

o 3. miesto:

Čierna Hora - Francúzsko 27:25 pp (22:22, 13:12)

najviac gólov: Radičevičová a Jaukovičová po 6, Pletikosičová a Grbičová po 4 - Nze Minková a Granierová po 4, Zaadi Deunová, Flippesová, Kanorová a Lassourceová po 3

konečné poradie: 1. Nórsko, 2. Dánsko, 3. Čierna Hora, 4. Francúzsko, 5. Švédsko, 6. Holandsko, 7. Nemecko, 8. Slovinsko, 9. Španielsko, 10. Chorvátsko, 11. Maďarsko, 12. Rumunsko, 13. Poľsko, 14. Švajčiarsko, 15. Srbsko, 16. Severné Macedónsko