Nemcom odovzdali zlato v nedeľu. Šipulin, ktorý bol rovnako ako Usťugov súčasťou víťaznej ruskej štafety v Soči, však svoju medailu Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) neodovzdal. "Nie, prečo by som to robil? Zaslúžil som si ju. Je moja a nevrátim ju späť," povedal pre ruskú televíziu Match TV.
Šipulin sa k situácii neskôr vyjadril na sociálnej sieti. "Stačilo, že som povedal, že zlatú olympijskú medailu nevrátim a hneď na mňa začali lietať obvinenia, že vraj pre moju tvrdohlavosť môžu našich športovcov neskôr nepustiť na medzinárodné súťaže. Povedzme si úprimne, všetci si pamätáme, kedy našich športovcov suspendovali. A už vtedy porušili hlavné pravidlo, že šport má ísť mimo politiky," napísal na Instagrame.
"Ak na to, aby sa MOV a medzinárodné federácie znovu držali tohto princípu, vrátili našim športovcom vlajku a hymnu a prestali ich ponižovať neutrálnym statusom, treba vrátiť medaily, som pripravený odovzdať všetky svoje medaily," dodal Šipulin, ktorý je poslancom v Štátnej dume.
Po 16 rokoch mení bronz za striebro. Hurajt sa v Anterselve teší z nového prírastku
Usťugov mal nezrovnalosti a neštandardné hodnoty krvných údajov v jeho biologickom pase, ktoré podľa Jednotky pre integritu biatlonu (BIU) dokazujú porušenie antidopingových pravidiel. Podľa organizácie mu pomáhali pri utajovaní umelého zvyšovania výkonnosti vďaka dopingu, za čo dostal spätný štvorročný zákaz činnosti od 24. januára 2010 do konca sezóny 2013/14, keď oficiálne ukončil kariéru.
Erik Lesser novinárom povedal, že čerstvo obdržaná zlatá medaila je pravdepodobne nová. Nemci pôvodné strieborné medaily odovzdali, tie poputujú do Rakúska. Na bronzovú priečku sa posunulo Nórsko.
