Svitko finišoval v 9. etape na dvanástom mieste, siedma priečka Vargu

Svitko finišoval v 9. etape na dvanástom mieste, siedma priečka VarguProfimedia
Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko (40) obsadil po dni voľna v utorňajšej 9. etape Rely Dakar 12. miesto. Jazdec stajne Slovnaft Rally Team zostal v celkovom hodnotení na 13. priečke. Juraj Varga prišiel do cieľa po penalizácii siedmy.

Svitko zaostal za víťazom Lucianom Benavidesom z Argentíny  o 14:20 minúty, na dvanásteho Čecha Martina Micheka stráca 1:15 min.

Pretekári odštartovali 686 kilometrov dlhú etapu v hlavnom meste Rijád a finišovali v Haradhe, pričom samotný špeciál mal dĺžku 358 km. Priebežné poradie motocyklov aj naďalej vedie Američan Skyler Howes, ktorého náskok pred druhým Austrálčanom Tobym Priceom sa stiahol na 3 sekundy. Svitko stráca na lídra 1:18:06 h.

V kategórii štvorkoliek obsadil slovenský pretekár Juraj Varga 6. pozíciu, neskôr však dostal pätnásťminútový trest za výmenu pohonnej jednotky. Na víťaza etapy Laisvydasa Kanciusa mal manko 22:49 min. V priebežnom poradí si slovenský pretekár drží piatu priečku so stratou 3:02:27 h na vedúceho Francúza Alexandra Girouda.

"Včera sme menili motor. Dostali sme síce penalizáciu 15 minút, no vzhľadom na maximálnu rýchlosť je to oveľa lepšie. Dokázal som držať tempo s ostatnými," uviedol k etape Varga na sociálnej sieti Facebook.

Medzi automobilmi zvíťazil druhýkrát za sebou deväťnásobný šampión WRC Sebastien Loeb s časom 3:07:24 h. Tretí triumf na tohtoročnom Dakare si pripísal napriek dvojminútovej penalizácii. V celkovom poradí naďalej vedie s komfortným náskokom 1:21:57 h Katarčan Nasser Al-Attiyah.