Preskočiť na hlavný obsah

USA o najlepšieho strelca neprídu. Balogun dostal po červenej karte od FIFA podmienku

Balogun pomôže USA aj v osemfinále.
Balogun pomôže USA aj v osemfinále.REUTERS/Phil Noble

Folarin Balogun bude k dispozícii USA v osemfinálovom zápase proti Belgicku na domácich MS. Rozhodla o tom Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), ktorá podmienečne pozastavila jednozápasový dištanc pre 25-ročného amerického útočníka.

Balogun dostal červenú kartu v šestnásťfinálovom súboji proti Bosne a Hercegovine (2:0). V spomínanom stretnutí oslabil tím v 64. minúte, keď prišliapol nohu Tarika Muharemoviča.

"Vykonanie zákazu štartu je pozastavené na skúšobnú dobu jeden rok. Ak Folarin Balogun spácha počas skúšobnej doby ďalšie porušenie podobného charakteru a závažnosti, postavenie trestu bude zrušené," citovala agentúra AP z vyhlásenia FIFA.

Športový novinár Ben Jacobs prišiel s informáciou, že zástupcovia Bieleho domu sa priamo obrátili na FIFA so žiadosťou, aby prezident federácie Gianni Infantino preskúmal červenú kartu udelenú útočníkovi USA. "Ďakujem FIFA za to, že urobila správnu vec a napravila veľkú nespravodlivosť," vyhlásil Donald Trump.

Podľa Jacobsa zdroje z FIFA trvajú na tom, že vplyv zo strany kancelárie prezidenta Spojených štátov amerických nemohol rozhodnutie o Balogunovom treste ovplyvniť. Zmeniť trest za červenú kartu na podmienečný je podľa článku 27 disciplinárneho poriadku v právomoci FIFA. Pred štartom šampionátu federácia rozhodla rovnako v prípade Cristiana Ronalda, vďaka čomu hviezdny útočník Portugalsku nechýbal v úvode MS.

USA zabojujú o postup do štvrťfinále o 02:00 SELČ v Seattli proti Belgičanom. Balogun je najlepší strelec amerického tímu, na turnaji strelil tri góly.

USA - Belgicko (utorok, 02:00)

MS vo futbale 2026

Majstrovstvá sveta vo futbale 2026 sa konali od 11. júna do 19. júla v Spojených štátoch, Kanade a Mexiku. Na turnaji sa predstavilo 48 reprezentačných výberov, hralo sa na 16 moderných štadiónoch. Titul obhajovala Argentína, ktorá vo finále nestačila na Španielsko. Slovensko sa na šampionát nekvalifikovalo.

Sumár finálového dueluScaloniho emotívna tlačovka • Slová de la Fuenteho po triumfe na MS

Futbal