McDavid napodobnil Greztkého, Draisaitl natiahol bodovú šnúru

McDavid napodobnil Greztkého.
McDavid napodobnil Greztkého.TASR
Hokejisti Edmontonu zvládli prvé finále Západnej konferencie play-off NHL na ľade Dallasu a pod triumf 3:2 po druhom predĺžení sa opäť výrazne podpísali hviezdy tímu.

Connor McDavid mal bilanciu 1+1 a svojou dvadsiatou asistenciou v play-off napodobnil Waynea Gretzkého. Leon Draisaitl bodoval aj v trinástom zápase vo vyraďovacej časti a s 25 bodmi (9+16) je najproduktívnejší hráč play-off.

McDavid po 32 sekundách druhého predĺženia rozhodol o triumfe Oilers, ešte predtým si pripísal asistenciu pri zásahu Zacha Hymana na 2:0. Spolu s Gretzkym sú tak jediní dvaja hráči v histórii NHL, ktorí si viac ako jedenkrát pripísali 20 asistencií v 13 alebo menej zápasoch v play-off.

Kapitán Edmontonu má v prebiehajúcej vyraďovačke bilanciu 3+20 a je v produktivite druhý za Draisaitlom. Aj na treťom a štvrtom mieste sú hráči olejárov - Evan Bouchard (21, 5+16) a Ryan Nugent-Hopkins (17, 4+13). Zach Hyman ja zasa s 12 gólmi na čele tabuľky strelcov.

Draisaitl je piaty hráč v histórii súťaže, ktorý dokázal od začiatku play-off bodovať v 13 zápasoch za sebou. Takáto šnúra je jedenásta najdlhšia v play-off celkovo, rekordér je Bryan Trottier - v sezóne 1980/1981 bodoval v drese New Yorku Islanders v 18 dueloch nadstavby za sebou.

Nemecký útočník otvoril na ľade Dallasu skóre na začiatku druhej tretiny a bol to už jeho 40. gól v play-off v kariére, túto métu dosiahol ako siedmy hráč v 62 alebo menej dueloch. Rýchlejšie ako on to dokázali iba Mario Lemieux (46 zápasov), Brett Hull (54), Maurice Richard (54), Wayne Gretzky (56), Jari Kurri (58) a Mike Bossy (59).

Oba góly Dallasu v prvom dueli série s Edmontonom zaznamenal Tyler Seguin. Stal sa siedmym hráčom v dejinách NHL, ktorý skóroval v konferenčnom semifinále alebo finále ako tínedžer a aj vo veku 30 rokov a viac. Pred ním sa takto zapísali Dainius Zubrus (1997 až 2016), Brendan Shanahan (1988 až 2002), Eric Desjardins (1989 až 2000), Bryan Trottier (1976 až 1992), Ted Lindsay (1945 až 1965) a Hec Kilrea (1927 až 1939).