Suverénny Golberg si upevnil vedenie, ženy prekvapila Niskanenová

Paal Golberg s prehľadom vedie priebežné poradie mužov.
Paal Golberg s prehľadom vedie priebežné poradie mužov. Profimedia
Nórsky bežec na lyžiach Paal Golberg (32) zvíťazil v sobotných pretekoch na 10 km klasicky na domácej pôde v Beitostölene.

Pred krajanom Didrikom Tönsethom mal náskok 7,6 sekundy a pódium skompletizoval Andrew Musgrave z Veľkej Británie s mankom 10,3 s. V pretekoch neštartoval domáci topfavorit Johannes Hösflot Kläbo.

Golberg si pripísal deviate víťazstvo v kariére a prvé v tejto disciplíne. Nadviazal na svoj triumf z pretekov v Lillehammeri, kde uspel na 20 km klasicky s hromadným štartom. V Beitostölene sa dostal do vedenia po druhom kilometri a prvú priečku už nepustil. Životný výkon dosiahol Musgrave – na pódiu bol len tretíkrát v kariére a prvýkrát po piatich rokoch.

Medzi ženami triumfovala Fínka Kerttu Niskanenová. Na druhom mieste skončila domáca Kjersti Kalvaaová so stratou 12,7 sekundy a pódium doplnila s mankom 16,5 s Švédka Frida Karlssonová. Niskanenová dosiahla po takmer roku štvrté víťazstvo v kariére v SP a tretie v tejto disciplíne. Vyšla jej najmä druhá polovica pretekov a favoritky sa na ňu nedokázali dotiahnuť.

"Klasika je moja obľúbená a vyhovuje mi aj táto vzdialenosť. Možno nie úplne na tejto trati, ale všeobecne áno. Lyže boli dobré celé preteky, mala som z toho dobrý pocit," uviedla po pretekoch 34-ročná pretekárka pre televíziu Eurosport.

V celkovom poradí seriálu naďalej vedie Nórka Tiril Udnes Wengová, ktorá skončila v sobotu na siedmom mieste s mankom 38,2 sekundy. Na druhej priečke sa k nej mierne priblížila Karlssonová, ktorá momentálne stráca 102 bodov.