Fantastický LeBron James prekonal rekord Abdula-Jabbara, nastrieľal 38 390 bodov

LeBron James pokoril bodový rekord Abdula-Jabbara.
Profimedia
Americký basketbalista LeBron James (38) zaznamenal v utorkovom zápase proti Oklahome City 38 bodov, čím prekonal rekord legendárneho Kareema Abdula-Jabbara (75). James má v súčasnosti 38 390 bodov. Na prekonanie rekordu potreboval 1 410 duelov, čo je o 150 menej ako Abdul-Jabbar.

Los Angeles Lakers - Oklahoma City Thunder 130:133

"Je pre mňa veľkou cťou stáť tu vedľa legendy, akou je Kareem. Som vďačný svojej rodine, bez ktorej by som nebol tým, kým som. Je to neuveriteľná chvíľa, lepšia, ako som si kedy mohol vysnívať," povedal James a sotva zadržiaval slzy dojatia. V priamom prenose mu zablahoželali mnohé známe osobnosti a prezident USA Joe Biden.

Zatiaľ čo dnes 75-ročný Abdul-Jabbar, ktorý drží rekord od roku 1984, potreboval v 70. a 80. rokoch na dosiahnutie 38 387 bodov 1 560 stretnutí, James na to potreboval o 150 duelov menej. V priemere dosahuje viac ako 27 bodov na zápas.

V noci z utorka na stredu musel výrazne prevýšiť svoj dlhodobý priemer, ak chcel rekord prekonať. Fanúšikovia mu však uverili a niektorí dokonca zaplatili 75-tisíc amerických dolárov, aby mohli na vlastné oči vidieť jeho historický rekord. A James nesklamal.

Už v polčase mal na konte 20 bodov, v tretej štvrtine pridal ďalších 16 bodov, čím prekonal rekord už 10 sekúnd pred koncom tretej dvanásťminútovky. Hra bola potom na približne desať minút prerušená pre slávnostný ceremoniál.

Oklahoma sa ale nenechala odradiť a v štvrtej štvrtine získala šnúrou 12:0 dvojciferné vedenie. Thunder víťazstvom 133:130 prekazili Lakers oslavu Jamesovho rekordu. Shai Gilgeous-Alexander k tomu prispel 30 bodmi. James v poslednej štvrtine zaznamenal už len dva body.

Denver Nuggets - Minnesota Timberwolves 146:112

Jamesov rekord zatienil mimoriadny výkon úradujúceho MVP súťaže Nikolu Jokiča. Srbovi sa druhý raz v kariére podarilo zaznamenať druhý triple-double už v prvom polčase víťazstva Denveru nad Minnesotou. Jokič bral celkovo 20 bodov, 16 asistencií a 12 doskokov len za 27 minút a v závere mohol oddychovať skrz veľký náskok.

Denver ovládol už prvú štvrtinu v pomere 49:19 po neskutočnej šnúre 32:2. Michael Porter vtedy zaknihoval 19 zo svojich 30 bodov. Pre Denver to bola druhá najlepšia štvrtina v histórii klubu. Nuggets tiež dosiahli sezónne maximá so 146 bodmi a 44 asistenciami.

Brooklyn Nets - Phoenix Suns 112:116

Cam Thomas z Brooklynu prekonal 40-bodovú hranicu už v treťom súboji po sebe a vo veku 21 rokov sa stal najmladším hráčom v histórii, ktorému sa to podarilo. Ani jeho 43 bodov neodvrátilo prehru Nets s Phoenixom. Thomas, ktorý pri absencii hviezd dostáva viac času, dosiahol v posledných troch meraniach síl priemer 44,6 bodu na zápas. Deandre Ayton zaznamenal za Phoenix 35 bodov.

Orlando Magic - New York Knicks 98:102

New Orleans Pelicans - Atlanta Hawks 116:107

Memphis Grizzlies - Chicago Bulls 104:89