Namíbia historickou výhrou šokovala favorita, Burkina Faso zachraňovala body. Uspelo Mali

Traore rozhodol o výhre Burkiny Faso.
Traore rozhodol o výhre Burkiny Faso.AFP
Futbalisti Namíbie vyhrali na Africkom pohári národov prvý zápas vo svojej histórii a v D-skupine zdolali favorizované Tunisko. Burkina Faso uspela proti Mauretánii. Mali zdolalo hráčov Juhoafrickej republiky.

Skupina D

Burkina Faso - Mauretánia 1:0

Tri body pre favorita duelu zabezpečil v šiestej minúte nadstaveného času druhého polčasu z pokutového kopu Bertrand Traore, ktorý prišiel na ihrisko iba na záverečné minúty, pretože naposledy hral v polovici novembra a pre zranenie vynechal dva mesiace. Zaujímavé je, že skóroval v posledných troch stretnutiach, ktoré odohral a všetky boli za národný tím Burkiny Faso. V tejto sezóne nastúpil za Aston Villu celkovo iba na 48 minút.

Skupina E

Tunisko - Namíbia 0:1

Tunisko síce vstupovalo do stretnutia ako jasný favorit, ale Namíbia sa postarala o veľké prekvapenie. Jediný gól stretnutia vsietil v 88. minúte skúsený útočník Dean Hotto. Ten sa presadil aj druhý raz, no VAR mu zásah pre ofsajd zobral. Outsider síce mal 41-percentné držanie lopty, ale svojho súpera prestrieľal 13:10 a dominoval aj v počte pokusov na bránu (6:4). Namíbia vyhrala historicky prvý zápas na Africkom pohári národov, pričom pre túto krajinu ide iba o štvrtú účasť. Zatiaľ nikdy nepostúpila zo skupiny. Doteraz prehrala osem z deviatich odohraných duelov a raz remizovala.

Mali - Juhoafrická republika 2:0

Mali potvrdilo úlohu mierneho favorita, ale malo aj dávku šťastia, keďže Tau v prvom polčase nepremenil penaltu. Rozhodnutie prišlo po zmene strán, keď sa Traore a Sinayoko presadili v rozmedzí šiestich minút. Juhoafrická republika síce mala loptu častejšie na kopačkách, ale strelecky aktívnejšie bolo Mali, ktoré je po úvodnom kole na čele tabuľky skupiny E o skóre pred Namíbiou.