Leví súboj, bitka o juh i srdce proti telu. Sprievodca rivalitami Afrického pohára národov
Africký pohár národov sa prvýkrát hral v roku 1957. Vtedy sa ho zúčastnili reprezentačné celky iba troch krajín (Egypt, Etiópia a Sudán). Tohtoročný turnaj bude už 34. podujatím o futbalového kráľa kontinentu. O titul sa tretíkrát v histórii pobije 24 tímov, ktoré sú rozdelené do šiestich skupín po štyroch. Do osemfinále postúpia popri prvých a druhých tímoch skupín aj štyri najlepšie celky z tretích miest.
Slony proti Orlom. Kto bude silnejší?
Skupina A: Pobrežie Slonoviny (hostitelia), Nigéria, Rovníková Guinea, Guinea-Bissau
Najočakávanejším zápasom tejto skupiny bude súboj domácich "slonov" so "zelenými orlami" z Nigérie. Výber Pobrežia Slonoviny dokázal šampionát vyhrať dvakrát v histórii (1992, 2015) a medzi favoritov bude patriť aj tento rok. Nigérijčania sú dokonca trojnásobní víťazi (1980, 1994, 2013), lenže v poslednej dobe majú pomerne vypĺznuté krídla.
Na poslednom ročníku v roku 2021 vypadli v osemfinále s Tuniskom, na následné majstrovstvá sveta v Katare sa ani nekvalifikovali a momentálne sú tri duely bez víťazstva (prehrali s Guineou a remizovali so Zimbabwe a Lesothom). Ich fanúšikovia však vkladajú veľké nádeje do útočníka Neapolu Victora Osimhena.
"Portugalský" duel
Skupina B: Egypt, Ghana, Kapverdy, Mozambik
Egyptská reprezentácia triumfovala na turnaji rekordných sedemkrát a ako jediná v histórii ho vyhrala trikrát po sebe (2006, 2008 a 2010). Titul z roku 2010 je však zatiaľ posledným zlatom pre "faraónov". Naposledy ich tesne pred najvyšším stupienkom zastavil Senegal v penaltovom rozstrele.
Zaujímavú spojitosť možno nájsť medzi reprezentačnými výbermi Kapverd a Mozambiku, hoci tieto štáty ležia na protiľahlých koncoch kontinentu. Obe krajiny totiž boli v minulosti portugalskými kolóniami, v oboch je portugalčina hlavným a oficiálnym jazykom. Favoritom súboja sú Kapverdy, ktoré budú chcieť rovnako ako naposledy skúsiť postúpiť do play-off.
Levie derby
Skupina C: Senegal (obhajca titulu), Kamerun, Guinea, Gambia
V bitke favoritov skupiny medzi Senegalom a Kamerunom pôjde o súboj "levov". Prvý menovaný výber má prezývku Levy z Terangy. Výraz teranga by sa dal z tamojšieho jazyka Wolofov (jedného z tamojších etník) preložiť ako pohostinnosť, ktorá je pre Senegalca typická. Kamerunci sú známi ako "neskrotné levy". Päťnásobní víťazi turnaja (historicky druhý najlepší výsledok) naposledy kraľovali v roku 2017.
V skupine C budú mať špeciálny náboj aj ďalšie duely. Chuť derby ponesú všetky vzájomné strety trojice Senegal, Gambia a Guinea, pretože všetky tri krajiny spolu zdieľajú hranice. V prípade Gambie je Senegal dokonca jediným susedom, pretože jej územie je vnútornou enklávou. Ide o typický príklad umelých koloniálnych hraníc definovaných bez ohľadu na miestne etnické pomery.
Teritórium bolo určené ako 10-míľový pás na oboch brehoch rieky Gambia v úseku jej splavnosti. Vzhľadom na to – a tým, že leží v srdci Senegalu – hrá Gambia dôležitú úlohu pre dopravu tovaru. Prejazd jej územím je preto spoplatnený. Dá sa predpokladať, že napäté vzťahy medzi oboma štátmi sa prejavia aj pri ich vôbec prvom súboji v histórii majstrovstiev Afriky. Ten bude aj odvetou za minuloročné finále kontinentálneho šampionátu hráčov do 20 rokov, v ktorom zvíťazil Senegal.
Zápas o Sahel
Skupina D: Alžírsko, Burkina Faso, Mauritánia, Angola
Jednoznačne najväčším favoritom v skupine a jedným z najväčších ašpirantov na celkový titul je Alžírsko na čele s Riyadom Mahrezom. O druhé miesto by sa podľa papierových predpokladov mali pobiť Burkina Faso s Mauritániou, teda tímy dvoch krajín z oblasti Sahelu. To je názov pre územie na južnom okraji Sahary. Pás "Sahelu" naprieč celým kontinentom oddeľuje púšť od tropických pralesov.
Z politického hľadiska ide o aktuálne jedno z najmenej stabilných území sveta. V Burkine Faso (po najviac teroristickom štáte planéty Afganistane) prebieha od roku 2017 konflikt medzi Islamským štátom, Al-Káidou a tamojšími ozbrojenými silami, ktoré sú podporované francúzskymi vojakmi. Alžírsko a susedná Mauritánia boli na začiatku nášho letopočtu súčasťou Caligulovej Rímskej ríše.
Juhoafrická retrospektíva
Skupina E: Tunisko, Mali, Južná Afrika, Namíbia
Pravdepodobne najvyrovnanejšie kvarteto je v skupine E, pričom sa očakáva, že úlohu favorita bude plniť tím Tuniska - paradoxne najmenšia krajina v tomto kvartete. Tunisania majú vo svojom strede hráča so skúsenosťami z aktuálnej Ligy majstrov - útočník Elias Achouri dokonca asistoval pri postupovom góle Kodane v rozhodujúcom zápase proti Galatasarayu.
Tabuľku by mohlo zásadne zamiešať derby medzi Juhoafrickou republikou a Namíbiou, ktoré spolu na juhu kontinentu zdieľajú nielen podstatnú časť hranice, ale aj veľmi zložité historické vzťahy. Namíbia bola dlhú dobu de facto súčasťou JAR. Nezávislosť získala až po vojnovom konflikte v roku 1990 (ako jeden z posledných afrických štátov).
Bitka o jazero Tanganika
Skupina F: Maroko, Konžská demokratická republika, Zambia, Tanzánia
Stretávajú sa tu hneď tri reprezentácie, ktoré v minulosti dokázali celý turnaj vyhrať. Maroko si po úspešnom ťažení až do semifinále svetového šampionátu v Katare brúsi zuby na úspech aj v rámci Afriky. Ten sa mu podaril historicky iba raz, navyše pred dlhými 20 rokmi. Tím DR Kongo kraľoval dvakrát (naposledy však ešte ako Zair v roku 1974), raz sa stali majstrami aj futbalisti Zambie (2012).
Traja účastníci tejto skupiny sú susedmi a regionálnymi konkurentmi z východnej Afriky, hoci to z vyššie uvedenej mapy nie je zrejmé. DR Kongo a Tanzánia nemajú spoločnú hranicu, obe krajiny oddeľuje jazero Tanganika, jedno z najväčších na svete. Susedmi v pravom zmysle slova sú Zambia a Tanzánia, na africké pomery navyše atypickými. Medzi oboma štátmi totiž prebieha dlhodobá spolupráca, najmä obchodná. Dôkazom toho je ropovod Tazama, ktorý bol spustený už v roku 1968.