O postupe Floridy rozhodli góly Tkachuka, Barkov prvým fínskym kapitánom vo finále

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
O postupe Floridy rozhodli góly Tkachuka, Barkov prvým fínskym kapitánom vo finále
Florida si zahrá o Stanley Cup po 27 rokoch.
Florida si zahrá o Stanley Cup po 27 rokoch.
TASR
Matthew Tkachuk (25) vystrelil Floride postup do finále NHL päť sekúnd pred záverečnou sirénou štvrtého súboja proti Caroline. Pre Američana to bol tretí víťazný gól v sérii, ktorá skončila v najkratšom možnom čase víťazstvom Panthers.

Floridský kapitán Aleksander Barkov sa stal prvým kapitánom narodeným vo Fínsku, ktorý doviedol svoj tím do finále profiligy. Carolina dokázala trikrát v stretnutí vyrovnať, napriek tomu súper uzavrel sériu už v štvrtom dueli. Po dvoch víťazných góloch v predĺžení zaznamenal americký útočník Matthew Tkachuk aj tretí. Rozhodujúci úder série zasadil svojmu súperovi v čase 59:55.

Tkachuk nazbieral už 21 bodov (9+12), čím sa doťahuje na najproduktívnejšieho muža vyraďovacej fázy Fína Roopeho Hintza z Dallasu, ktorý zaknihoval o bod viac. "Od júla, odkedy som prišiel, je to neuveriteľné. Dúfam, že sa nám podarí zavŕšiť tento úžasný rok," uviedol pre nhl.com Tkachuk.

Do histórie sa zapísal aj spomínaný Barkov. Fínskemu centrovi po stretnutí odovzdal Trofej princa z Walesu viceprezident NHL Brian Jennings a líder Floridy si trofej prevzal, po spoločnej fotografii s ňou odkorčuľoval, no nepredal ju ďalším spoluhráčom. Barkov verí, že jeho tím zdvihne nad hlavu Stanleyho pohár: "Ťažko sa to vysvetľuje. Všetko sa to udialo veľmi rýchlo, avšak pre nás to určite znamená veľa."

Florida sa stala tretím tímom, ktorý vyradil tri zo štyroch najlepších mužstiev v tej istej sezóne. Predtým sa to podarilo v roku 1969 Montrealu a o jedenásť rokov neskôr New Yorku Islanders. "Panteri" sa budú usilovať o zisk slávnej trofeje druhýkrát v histórii organizácie. Prvý pokus v roku 1996 nevyšiel, keď podľahli Coloradu 0:4 na zápasy. Tentoraz je cieľ Panthers jasný.

"Postup je naozaj skvelý, o tom niet pochýb, ale už máme pred očami niečo iné," poznamenal obranca Aaron Ekblad. Súperom Floridy bude úspešnejší z dvojice Vegas - Dallas. Víťaz Západnej konferencie Vegas vedie v sérii 3:0 na zápasy.

Skvelú formu si v play-off udržal aj brankár Sergej Bobrovskij, ktorý patrí medzi strojcov úspechu. Tridsaťštyriročný Rus vychytal štyri víťazstvá, pričom spolu zneškodnil 174 zo 180 striel súpera. Aj on však vyzdvihol najmä prínos Tkachuka. "Je to úžasné. Sme šťastní, že ho máme. Vie, ako strieľať veľké góly," povedal gólman o spoluhráčovi.