McDavid zdolal métu 130 bodov, Krejčí prekonal Cháru, Stalock nájazdovým mágom

Súperi sa mnohokrát McDavidovi pozerajú len na chrbát.
Súperi sa mnohokrát McDavidovi pozerajú len na chrbát. Profimedia
Kanadský hokejista Connor McDavid (26) pokračuje vo vynikajúcej sezóne v zámorskej NHL. Kapitán Edmontonu Oilers prispel k víťazstvu 4:1 nad Dallasom prispel gólom a asistenciou a ako prvý hráč od sezóny 1995/96 pokoril v NHL hranicu 130 bodov.

Geniálny McDavid

McDavid dosiahol túto métu v prvej tretine, keď v oslabení prihral na gól bývalému hráčovi "hviezd" Mattiasovi Janmarkovi. V 52. minúte poslal McDavid svojím 57. gólom v sezóne Edmonton do vedenia 3:1. Hranicu 130 bodov naposledy pokorili v drese Pittsburghu Mario Lemieux (161 bodov) a Jaromír Jágr (149) v spomínanej sezóne 1995/96.

Za predchádzajúcich tridsať rokov nazbieralo aspoň 130 bodov v NHL len deväť hráčov. Okrem McDavida, Lemieuxa a Jágra to dokázali aj Pat LaFontaine (148-1992/93), Adam Oates (142-1992/93), Steve Yzerman (137-1992/93), Teemu Selänne (132-1992/93), Pierre Turgeon (132-1992/93) a Wayne Gretzky (130-1993/94).

Krejčí predbehol Cháru, šialená tretina na Floride

Český útočník David Krejčí nastúpil na 1 024. zápas v drese Bostonu, čím o jeden duel prekonal zápis slovenského obrancu Zdena Cháru a osamostatnil sa na šiestom mieste Bruins. Na čele je Ray Bourque (1 518).

Až 14 gólov, z toho 10 v prvej tretine padlo v zápase medzi Floridou a Montrealom. Panthers vyhrali úvodnú dvadsaťminútovku 7:3 a siedmimi gólmi v jednej tretine si vylepšili klubový rekord zo 6. apríla 2000, keď strelili proti Bostonu Bruins (6:3) šesť gólov v druhom dejstve. Rekord NHL, osem gólov v prvej tretine, držia hokejisti Montrealu Canadiens od 8. marca 1922.

Šiestykrát v histórii padlo v prvej desaťminútovke zápasu sedem gólov, v čase 9:09 viedli domáci 4:3. Najrýchlejších sedem gólov v histórii videli diváci 26. februára 1997 v zápase medzi Ottawou Senators a Philadelphiou Flyers, keď na to hráči potrebovali len 8 minút a 34 sekúnd. Panthers sú štvrtý tím v histórii, ktorý strelil sedem a viac gólov v úvodnom dejstve, naposledy to dokázali hokejisti Hartfordu Whalers 19. októbra 1985.

Pozrite si kompletný výsledkový súhrn NHL.

Crosby tesne za Gretzkym

Švédsky center Mika Zibanejad v službách NY Rangers strelil v zápase proti Pittsburghu (4:2) svoj 200. gól v drese “jazdcov”, na čo potreboval 472 zápasov. O tri duely prekonal Marka Messiera, na čele historických tabuliek klubu je Bill Cook (363 zápasov).

Svoj 82. bod v sezóne zaznamenal kapitán Penguins Sidney Crosby, čo znamená, že ukončí aj svoju 18. sezónu s minimálne bodom na zápas. Viac takýchto sezón mal v NHL len Gretzky (19).

Nájazdový mág

Cale Makar prispel gólom a asistenciou k víťazstvu Colorada v Ottawe 5:4. Stal sa druhým obrancom v klubovej histórii so 60 zápasmi s viac ako jedným bodom, na čele je Sandis Ozolinš (63).

Útočník Vancouveru Andrej Kuzmenko strelil svoj 34. gól v sezóne a vyrovnal klubový rekord Pavla Bureho zo sezóny 1991/92 v počte presných zásahov v debutovom ročníku v drese Canucks.

Brankár Chicaga Alex Stalock sa stal prvým gólmanom v histórii NHL, ktorý chytil trestné strieľanie v troch zápasoch za sebou. V noci na piatok zastavil nájazd útočníka Nashvillu Matte Duchenea, predtým ho neprekonali David Pastrňák (Boston) a Dylan Larkin (Detroit). Nájazdy sa oficiálne počítajú od sezóny 1934/35.