Nóri potvrdili dominanciu v slalome, v Adelbodene zvíťazil Braathen

Braathen sa v poradí slalomu dostal pred Fellera.
Braathen sa v poradí slalomu dostal pred Fellera.Profimedia
Nórsky lyžiar Lucas Braathen (22) suverénnym spôsobom triumfoval v nedeľnom slalome Svetového pohára.

Vo švajčiarskom Adelbodene viedol už po prvom kole a napokon zvíťazil s náskokom 71 stotín sekundy pred krajanom Atle Lie McGrathom. Na treťom mieste skončil Nemec Linus Strasser (+0,92).

Braathen predviedol v prvom kole riskantnú jazdu a bravúrny výkon podal aj v tom druhom na rozbitejšej trati, na ktorej štartoval ako posledný. Slávil piate víťazstvo vo SP, z toho tretie v sezóne, keď predtým vyhral aj slalom vo Val d'Isere a obrák v Alta Badii.

"Cítim sa skvele. Je niečo neskutočné zvíťaziť tu, na jednom z najlegendárnejších svahov, navyše pred takým fantastickým publikom," povedal pre televíziu FIS Braathen po svojom treťom triumfe v kariére v slalome.

Preteky sledovali opäť vypredané tribúny (24-tisíc divákov). Nórski reprezentanti potvrdili dominanciu v tejto alpskej disciplíne, od ZOH v Pekingu vyhrali sedem z ôsmich mužských slalomov v prestížnom seriáli.

Dvadsaťdvaročný Braathen sa vrátil na čelo hodnotenia disciplíny, vedie o deväť bodov pred Rakúšanom Manuelom Fellerom, ktorý skončil v nedeľu siedmy. Na čele celkového poradia SP zostal Marco Odermatt, Švajčiar v slalome neštartoval. Súťaž sa skončila katastrofou pre dvojicu favoritov.

Braathenov krajan a obhajca malého glóbusu Henrik Kristoffersen urobil už v 1. kole veľkú chybu, musel sa vracať do bránky a s mankom 4,12 s sa nezmestil do postupovej tridsiatky. Hneď za ním vypadol Francúz Clement Noel so štartovým číslom dva. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Program SP mužov pokračuje vo švajčiarskom Wengene (13. až 15. januára), kde sa pôjdu postupne super-G, klasický zjazd a slalom.