Tour de Ski vo Val Müstair v réžii Nórov, v mužoch dominoval Kläbo

Johannes Hösflot Kläbo v momente pretnutia cieľovej pásky.
Johannes Hösflot Kläbo v momente pretnutia cieľovej pásky. Profimedia
Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo (26) zvíťazil v nedeľnej druhej etape Tour de Ski - stíhačke na 10 km klasicky. Vo švajčiarskom stredisku Val Müstair tak upevnil svoje vedenie v celkovom hodnotení TdS.

Kläbo dosiahol 54. víťazstvo v Svetovom pohári a mierne stiahol náskok na lídra celkového poradia Svetového pohára Golberga. Ten skončil na druhom mieste pred Talianom Federicom Pellegrinom. Obaja stratili na víťaza 10,2 sekundy a ich poradie určil až fotofiniš.

Dvadsaťšesťročný Nór vybehol po sobotňajšom triumfe v šprinte do bielej stopy ako prvý a po dva a pol kilometri začal zvyšovať sedemsekundový náskok na Pellegrina. Ten strácal v polovici pretekov viac ako 17 sekúnd.

Do konca pretekov sa výraznejšie nepriblížil, o svoju pozíciu musel naopak bojovať s Golbergom. Ten štartoval z deviateho miesta, no už v polovici sa dostal do päťčlennej skupiny, ktorú viedol priebežne druhý Francúz Richard Jouve a lyžiari boli v rozmedzí 2,5 sekundy.

Lyžiarov čaká deň voľna, najbližšie sa predstavia v utorok v nemeckom Oberstdorfe v pretekoch na 10 kilometrov klasickým spôsobom. Nedeľné preteky vo Val Müstair boli prvou stíhačkou na desať kilometrov klasicky v rámci Svetového pohára po takmer dvoch rokoch.

Podujatia v Pekingu a Les Rousses zrušili v dôsledku pandémie koronavírusu a v ruskom Ťumeni sa vlani nesúťažilo v reakcii na situáciu na Ukrajine.