Absolútna dominancia. Šiesty triumf Pogačara, ktorý totálne ovládol 107. ročník Gira

Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Absolútna dominancia. Šiesty triumf Pogačara, ktorý totálne ovládol 107. ročník Gira

Tadej Pogačar nenašiel v Taliansku konkurenciu.
Tadej Pogačar nenašiel v Taliansku konkurenciu.Profimedia
Slovinský cyklista Tadej Pogačar (25) sa stane celkovým víťazom tohtoročného Giro d´Italia. Jazdec SAE Team Emirates v predposlednej 20. etape ešte vylepšil svoj už tak obrovský náskok a na spečatenie triumfu mu v nedeľu stačí prísť do cieľa v Ríme. Sobotňajšiu etapu z Alpaga do Bassana del Grappa dlhú 184 km vyhral po útoku na druhom stúpaní na Monte Grappa, kde mu opäť nik nedokázal konkurovať.

Do cieľa prišiel v čase 4:58:23 hodiny s dvojminútovým náskokom pred druhým Valentinom Paretom-Peintrem (Decathlon AG2R La Mondiale). Pogačar na 107. edícii slávneho podujatia dominoval, už po prvom týždni mal náskok 2:40 minúty pred prenasledovateľmi a po druhom viedol o priepastných 6:41 minúty. Po predposlednej etape má k dobru 9:57 minút a v záverečnej ceremoniálnej mu stačí prísť do cieľa.

Dvadsaťpäťročný Slovinec navyše pridal aj šesť etapových triumfov, dve druhé a jedno tretie miesto a jednoznačne vyhral aj súťaž o najlepšieho vrchára. Druhý v celkovom poradí skončí Kolumbijčan Daniel Felipe Martinez (Bora-Hansgrohe) a tretie miesto získa Brit Geraint Thomas (Ineos Grenadiers).

V záverečnej etape čakali na cyklistov dve stúpania na Monte Grappa dlhé 18,1 km s priemerným sklonom 8,1%. Hneď od štartu sa útočilo a po 30 km sa na čele vytvorila jedenásťčlenná skupina, ktorá prišla aj pod úvodné stúpanie. Na ňom sa už začali tvoriť medzery a na čele zostali Jimmy Janssens, Pelayo Sánchez, Alessandro Tonelli a Giulio Pellizzari. Na vrchole mali náskok 1:30 pred pelotónom a medzi nimi sa trúsili ešte ďalší pretekári.

Na zjazde sa skupinky premiešali a na druhom výstupe na Monte Grappa sa na čele osamostatnil Pellizzari, ktorý mal dvojminútový náskok pred pelotónom. Z balíka postupne odpadávali ďalší a nakoniec v ňom zostalo len dvanásť cyklistov vrátane Pogačara a ďalších pretekárov pre celkové poradie. Tempu však nestačil priebežne siedmy Romain Bardet. Tempo diktoval Team Emirates a Rafalovi Majkovi sa podarilo úplne roztrhať skupinu, zostali s ním len líder Pogačar, Daniel Martinez, Einer Rubio, Michael Storer a Antonio Tiberi. Pellizzariho náskok klesol na 50 sekúnd.

Majka pripravil perfektnú pozíciu pre svojho slovinského kolegu a ten vyrazil 36 km pred cieľom. Na jeho útok nedokázal reagovať nikto a bolo len otázkou minút, kým predbehne aj Pellizzariho. Dostihol ho ďaleko pred vrcholom kopca a uháňal si pre šiesty etapový triumf a zároveň potvrdenie celkového víťazstva. Na vrchole mal náskok už vyše minútu a pol a čakal ho dlhý zjazd s jedným menším kopčekom. Pogačar predviedol aj skvelý zjazd a do cieľa prišiel s náskokom dve minúty a desať sekúnd.