McDavid s asistenciou číslo 100, čisté kontá Lindgrena a Šesťorkina, Raymond spasil Detroit

McDavid potvrdil svoje schopnosti tvorcu hry.
McDavid potvrdil svoje schopnosti tvorcu hry.TASR
Connor McDavid (27) má na konte ďalší významný míľnik - premiérovo v jednej sezóne NHL dosiahol 100 asistencií. Fenomenálny kanadský útočník dosiahol métu v nočnom stretnutí so San Jose a stal sa štvrtým hráčom v histórii ligy, ktorému sa to podarilo. Dvaja brankári si udržali čisté konto - ôsmu nulu v profilige a šiestu v sezóne vychytal Charlie Lindgren (30) a Igor Šesťorkin (28) už svoju 15. v kariére.

McDavid sa po menšom zranení v dolnej časti tela vrátil po troch dueloch do zostavy Edmontonu a už po 53 sekundách otvoril skóre zápasu. Jubilejnú 100. asistenciu v ročníku si pripísal v 36. minúte, keď v prečíslení 2 na 1 našiel Hymana, ktorý zvýšil na 9:1.

Kapitán Oilers sa stal iba štvrtým hráčom v ligových dejinách, ktorý v jednej sezóne pokoril túto hranicu a prvým po viac ako 30 rokoch. Pripojil sa k Waynovi Gretzkému (11-krát, naposledy: 122 v 1990/91), Mariovi Lemieuxovi (114 v 1988/89) a Bobbymu Orrovi (102 v 1970/71).

"Títo traja hráči sú zrejme jedni z najlepších, akí kedy hrali. Podeliť sa s nimi o niečo znamená pre mňa veľa. Som vďačný svojim spoluhráčom, trénerom a všetkým v Edmontone. Bola to náročná základná časť, ale všetci to vydržali a dostali sme sa do dobrej pozície. Práve na tom najviac záleží," uviedol McDavid pre nhl.com.

Kanaďan zaznamenal svoj 300. viacbodový zápas v kariére (644 duelov). Túto métu dosiahli skôr len Gretzky (452) a Lemieux (524). McDavid má v tomto ročníku na konte 132 bodov (32+100), o 10 menej ako líder Nikita Kučerov.

Ruský útočník Tampy Bay si proti Buffalu pripísal svoju 99. asistenciu v sezóne a má ešte jeden duel (s Torontom) na to, aby napodobnil McDavida. Zároveň je blízko k zisku druhej Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti. Na konte má 142 bodov (43+99), o štyri viac ako jeho konkurent MacKinnon z Colorada (138 / 51+87).

Brankár Lindgren zneškodnil všetkých 16 striel súpera a priblížil Washington k postupu do play-off. Capitals zdolali Boston 2:0 a držia si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

"Tento zápas bol skvelý od začiatku až do konca. Pravdepodobne jeden z našich najlepších duelov v sezóne. Chvíľu sa z toho môžeme tešiť, ale potom sa musíme stopercentne pripraviť na ďalší," uviedol Lindgren. Kanadský brankár je so šiestymi nulami na čele tejto štatistiky spolu s Ingramom (Arizona), Jarrym (Pittsburgh) a Bobrovským (Florida).

Čistým kontom sa blysol aj Šesťorkin, ktorý 26 zákrokmi pomohol k víťazstvu Rangers nad Ottawou 4:0. Dosiahol štvrtú nulu v sezóne a celkovo 15. v profiligovej kariére. Jazdci už odohrali svoj posledný duel, 114 bodov a 55 víťazstiev je nový klubový rekord. Prezidentskú trofej získali štvrtýkrát v histórii (predtým 1991/92, 1993/94 a 2014/15). Pridali sa k Detroitu Red Wings (6x) a Bostonu Bruins (4x) ako jediným dvom tímom, ktoré ju získali aspoň štyrikrát.

Lucas Raymond udržal šance Detroitu na postup do vyraďovačky aj pred ich posledným zápasom základnej časti. Švédsky krídelník vyrovnal v čase 58:43 na 4:4 a 25 sekúnd pred koncom predĺženia súboja strelil víťazný gól. Pripojil sa k Rayovi Sheppardovi (12. novembra 1991) ako druhý hráč v histórii Red Wings, ktorý strelil gól v záverečných dvoch minútach riadneho hracieho času a víťazný v predĺžení v tom istom stretnutí.

"Je úžasné, že sme opäť našli spôsob, ako získať dva body. Samozrejme, že sa nechceme dostať do takejto situácie, ale bolo to dosť cenné víťazstvo," zhodnotil Raymond, ktorý prekonal 30-gólovú hranicu prvýkrát v kariére. Na konte má 31 presných zásahov. Detroit zdolal Montreal 5:4 po predĺžení a stále bojuje o druhú voľnú kartu na východe. Spolu s Washingtonom majú rovnaký počet bodov (89). Red Wings musia zdolať v záverečnom stretnutí Montreal a čakať na zaváhanie Capitals.

Sidney Crosby sa podieľal gólom a asistenciou na triumfe Pittsburghu nad Nashvillom. Kapitán Penguins si pri presnom zásahu Erika Karlssona pripísal 50. asistenciu v sezóne. Stal sa 14. hráčom v dejinách profiligy, ktorý túto métu dosiahol 11-krát v kariére.

Aj Kirill Kaprizov mal rovnakú bilanciu 1+1 v drese Minnesoty. Hráči Wild uspeli na ľade Los Angeles 3:1. Ruský útočník zaznamenal pri góle Hartmana 50. gólovú prihrávku v ročníku 2023/24. Túto hranicu sa mu podarilo dosiahnuť druhýkrát v kariére (61 v ročníku 2021/22). Jediným ďalším hráčom Minnesoty, ktorý to dokázal, je Nór Mats Zuccarello (55 v 2021/22 a 51 v tejto sezóne).