NHL zažila noc hetrikov a Fleuryho 551. triumf. Boldy sa môže zaradiť za Gáboríka

Fleury vyrovnal zápis brankárskej legendy.
Fleury vyrovnal zápis brankárskej legendy.Profimedia
V bohatom 12-zápasovom programe NHL sa v noci na nedeľu traja hráči prezentovali hetrikmi, ale z víťazstiev sa po nich tešili len dvaja. Trojgólový večer zažili Sam Reinhart (28) z Floridy, Zach Hyman (31) z Edmontonu a Cole Sillinger (20) z Columbusu. Brankár Minnesoty Marc-André Fleury (39) zaznamenal 551. víťazstvo v NHL a na druhom mieste histórie vyrovnal zápis Patricka Roya (58).

Reinhart pomohol tímu Panthers siedmym hetrikom v kariére k víťazstvu 8:4 na ľade Colorada. S 13 presilovkovými zásahmi je na čele štatistík celej súťaže. V posledných siedmich zápasoch strelil 10 gólov, čo v klubovej histórii dokázal predtým len Pavel Bure (naposledy v roku 2001).

Hyman vsietil všetky tri góly Edmontonu v zápase s Ottawou, “olejári” vyhrali 3:1 a natiahli sériu úspechov na sedem zápasov. kanadský útočník zaznamenal tretí hetrik v sezóne a štvrtý v kariére. Stal sa druhým hráčom Oilers za posledných 30 rokov, ktorý zaznamenal aspoň tri hetriky v jednej sezóne. Napodobnil zápis Connora McDavida zo sezón 2020/21 a 2017/18.

Spomedzi aktívnych hráčov dali aspoň tri hetriky za prvých 35 duelov ročníka okrem Hymana len Auston Matthews (3 v sezóne 2023/24), Patrik Laine (3 v sezóne 2018/19) a Alexander Ovečkin (3 v sezóne 2017/18). Trikrát skóroval v noci aj Silliger, ale jeho Columbus prehral s Minnesotou 3:4 po predĺžení. Americký útočník sa stal prvým hráčom Blue Jackets, ktorý zaznamenal dva hetriky predtým ako dovŕšil 21 rokov.

Do dejín sa zapísal Fleury. Brankár mužstva Wild vychytal 551. vžýhru v kariére a na druhom mieste vyrovnal zápis Roya. Lídrom NHL v počte víťazstiev je neohrozene Martin Broduer (691).

Cale Makar a Josh Manson skórovali v prvých 52 sekundách druhej tretiny a znížili manko Colorada s Floridou na 2:3. Prvýkrát v histórii NHL strelili v prvej minúte tretiny góly dvaja rôzni obrancovia. Jeden z gólov Avalanche strelil aj Valerij Ničuškin a po Nathanovi MacKinnonovi a Mikkovi Rantanenovi sa stal tretím 20-gólovým kanonierom Colorada v tejto sezóne.

Naposledy mali “lavíny” troch strelcov s 20 gólmi v prvých 40 vystúpeniach sezóny v ročníku 1992/93 (Joe Sakic, Mats Sundin a Owen Nolan). Celkovo sa niečo podobné podarilo v sezóne 1995/96 Pittsburghu Penguins (Mario Lemieux, Jaromír Jágr, Tomas Sandström a Ron Francis) a Philadelphii Flyers (Eric Lindros, John LeClair a Mikael Renberg).

Dva góly Minnesoty strelil Matthew Boldy, ktorý má na konte už 59 presných zásahov v 125 súbojoch. Boldy (22 rokov, 276 dní) sa môže stať druhým najmladším hráčom “divochov” so 60 zásahmi. , ktorý strelil svoj 60. gól za Minnesotu, keď mal 20 rokov a 278 dní.