Forsterová zlatá, Gajanová s rekordom, chodkyne so striebrom a štvrtý Volko

Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama
Forsterová zlatá, Gajanová s rekordom, chodkyne so striebrom a štvrtý Volko
Forsterová si v Číne zavesila na krk po striebre aj zlato.
Forsterová si v Číne zavesila na krk po striebre aj zlato.TASR
Slovenská atlétka Viktória Forsterová (21) získala zlatú medailu v behu na 100 metrov prekážok na 31. Svetových univerzitných hrách FISU v čínskom meste Čcheng-tu. Darilo sa aj Gabriele Gajanovej (23), ktorá vytvorila nový národný rekord v behu na 1 000 metrov. Slovenská atletická výprava sa teší z medaily aj vďaka družstvu chodkýň, ktoré na 20 km trati vybojovali striebro.

Vo finále triumfovala Forsterová v národnom rekorde 12,72 pred domácou Číňankou Jen-ni Wu. Bronz patrí Jyothi Yarrajiovej z Indie. Pre 21-ročnú atlétku je to druhá medaila na prebiehajúcom podujatí, v stredu vybojovala striebro na hladkej stovke. Pre Slovensko to je jedenásta atletická univerziádna medaila (bilancia 2–7–2). Forsterová svoje doterajšie slovenské maximum z júnovej Zlatej tretry v Ostrave zlepšila o jednu desatinu.

“Bolo to fantastické finále, v ktorom Viktória nezaváhala ani na okamih. Pred finále upokojovala ona mňa, nie ja ju. Chlácholila ma, aby som sa nebála. Prekvapilo ma, že v šiestom behu na univerziáde jej ostalo ešte toľko síl, že dosiahla taký kvalitný výkon. Už bola naozaj unavená. Neskutočne nás obe teší, že splnila limit na parížsku olympiádu, ten túžila veľmi zabehnúť," uviedla pre portál atletika.sk trénerka Katarína Adlerová, ktorá Forsterovú pripravuje v klube ŠK ŠOG Nitra a je aj členka VŠC Dukla Banská Bystrica.

Forsterová so slovenskou vlajkou po behu
Forsterová so slovenskou vlajkou po behuProfimedia

Rekord Gajanovej

Slovenská atlétka Gabriela Gajanová vytvorila na bronzovom mítingu vo švajčiarskom Berne nový národný rekord v behu na 1 000 m. Časom 2:38,64 min prekonala o osem stotín doterajšie maximum Lucie Klocovej z 26. augusta 2012. Dvadsaťtriročná atlétka z AK ZTS Martin skončila na kilometri siedma. Pre zverenku švajčiarskeho kouča Louisa Heyera je to po halovej osemstovke druhý slovenský rekord medzi ženami. Svoj doteraz najlepší čas 2:41,58 min z augusta 2019 zlepšila o takmer tri sekundy.

Strieborné chodkyne

Družstvo chodkýň v zložení Hana Burzalová, Alžbeta Ragasová, Ema Hačundová, ktoré v pretekoch na 20 km skončilo druhé za domácou Čínou (strata 12:34 min) a s náskokom 6:37 min pred Indiou.

V súťaži 23 jednotlivkýň skončila zo Sloveniek najlepšie na 10. priečke Hana Burzalová výkonom 1:41:38 h, ďalšie Slovenky došli do cieľa hneď za ňou – na 11. mieste Alžbeta Ragasová (1:41:55) a na dvanástom Ema Hačundová (1:42:04). Najlepšie individuálne umiestenie však patrilo Dominikovi Černému v súťaži mužov, ktorý 20 km zvládol za 1:28:38 h a obsadil 7. miesto spomedzi 25 chodcov.

Štvrtý Volko

Volko vo finále na 200 m zabehol čas 20,66 s, čo mu stačilo na štvrtú priečku. Triumfoval Juhoafričan Tsebo Matsoso výkonom 20,36. Na univerziáde sa Volko do finále na tejto trati prebojoval tretíkrát - v roku 2017 v Tchaj-peji získal bronz (20,99) a v roku 2019 v Neapole skončil piaty (20,66).

"Spokojný som so semifinálovým behom, ale nie s finálovým. Po semifinále som veril, že sa mi podarí splniť limit 20,45 na budúcoročné majstrovstvá Európy. Cítil som sa totiž veľmi dobre. Žiaľ, vo finále som prvú stovku bežal pomaly a prišiel som o dôležité stotinky. Štvrtú priečku nehodnotím negatívne. Dnes som vo finále bojoval najmä o čo najlepší čas. Celkom to nevyšlo, ale ďakujem všetkým ľuďom na štadióne i na Slovensku, ktorí mi fandili," zhodnotil Volko svoje vystúpenie.