Postup na ME si treba vážiť. V reprezentácii sa takto má hrať každá sekunda, vraví Suja

Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama

Postup na ME si treba vážiť. V reprezentácii sa takto má hrať každá sekunda, vraví Suja

Na snímke zľava hráčka Luxemburska Faith Ehi Etuteová, hráčka Slovenska Terézia Páleníková a hráčka Luxemburska Mandy Genietsová.
Na snímke zľava hráčka Luxemburska Faith Ehi Etuteová, hráčka Slovenska Terézia Páleníková a hráčka Luxemburska Mandy Genietsová.TASR
Piešťanská Diplomat aréna videla opäť po takmer dvoch rokoch postupovú radosť basketbalistiek Slovenska. Zaplnené tribúny sa po víťazstve 114:59 nad Luxemburskom mohli radovať z toho, že sa tím trénera Juraja Suju (42) predstaví medzi európskou špičkou. Svoju domácu misiu zvládol bez akýchkoľvek výraznejších problémov, výsledkom je 13. účasť na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy, ktoré sa 15. – 25. júna odohrajú v Slovinsku a Izraeli.

Slovenky prešli na európsky šampionát z H-skupiny ako druhý najlepší tím z druhých miest. Okrem víťazov skupín si totiž zabezpečili miestenky aj štyri najlepšie družstvá z druhých priečok. Túto zostavu uzatvárali organizátori tohtoročných ME – Slovinsko a Izrael.

"Znamená to pre mňa veľmi veľa. Konkurencia v Európe a okolo nás sa zvyšuje. Švajčiarky hrali napríklad vyrovnaný zápas s Talianskom. Tímy už vedia hrať basketbal. Každý jeden postup si treba vážiť a vnímať veci, ktoré prinášajú postup. Neskutočne sa teším z toho, že sa nám to opäť podarilo. Budeme držať kontakt s európskou špičkou, budeme medzi najlepšími a v ďalšej kvalifikácii budeme nasadení v niektorom z prvých dvoch výkonnostných košov atď.," vyjadril sa pre TASR tréner Slovenska.

Slovensko - Luxembursko 114:59

Pred nedeľňajšími záverečnými stretnutiami v kvalifikácii sa ešte riešili rôzne scenáre, ktoré by mohli posunúť Slovenky medzi 16 najlepších tímov na starom kontinente. V prvom rade bolo potrebné zvíťaziť nad Luxemburskom, ale napokon sa v ostatných skupinách vyvinuli veci tak, že nebolo potrebné naháňať počet bodov pri výhre.

„My sme dievčatá nezaťažovali. Vedeli sme, že potrebujeme vyhrať a išli sme od útoku k útoku, od obrany k obrane. Neriešili sme to veľkým spôsobom. Keby sme mali konkrétny cieľ, čo musíme dosiahnuť, riešili by sme to, ale nebolo to potrebné," uviedol reprezentačný kormidelník.

Štatistiky zo zápasu medzi Slovenskom a Luxemburskom.
Štatistiky zo zápasu medzi Slovenskom a Luxemburskom.Flashscore

Vo februárovom asociačnom termíne sa Slovensko predstavilo doma a v oboch prípadoch to bol z tohto pohľadu príkladný tímový výkon. Triumf o 28 bodov nad Švajčiarskom a o 55 bodov nad Luxemburskom umožnil každej hráčke dostať adekvátny priestor na palubovke. Pozitívom sú napríklad bodové debuty v podaní tria Stella Tarkovičová, Soňa Svetlíková a Viktória Havranová.

"Teší ma tímový výkon, ktorý v oboch týchto stretnutiach dievčatá ukázali. Bolo to skutočne o kolektíve, jedna druhej verili a ja z tohto mám dobrý pocit. Samozrejme, potešilo ma nasadenie dievčat. V reprezentácii sa takto má hrať každá sekunda. Dievčatám prízvukujeme, či sem chodia päť, šesť či sedem rokov, alebo sú tu prvýkrát, musia hrať naplno, pretože je to národný tím. Mám radosť z toho, že to tak je," prezradil Suja.

Celú kvalifikáciu na ME 2023 orámovali absencie na slovenskej strane, stačí spomenúť mená ako Žofia Hruščáková, Barbora Wrzesiňská, Terézia Páleníková alebo Nikola Dudášová. Plnú šesťzápasovú porciu odohralo len päť hráčok.

Aj toto svedčí o tom, ako sa kolektív dokázal zomknúť a poradiť si so stratami na často kľúčových postoch. "Je to super a veľmi si to vážim. Tak to má vyzerať. Každá jedna prispela každým tréningom, ktorý sa odrobil. Všetci si zaslúžia obrovský rešpekt za reprezentovanie," vyhlásil tréner Sloveniek.

Kvalifikačná skupina Slovenska na ME.
Kvalifikačná skupina Slovenska na ME.Flashscore

Hneď na úvod kvalifikačnej cesty za postupom pritom prišla po nádejnom priebehu domáca prehra s Talianskom (66:69), ale slovenské basketbalistky sa z nej podľa Suju dokázali otriasť:

"Bolo to ťažké. My sme hrali s Talianskom dobrý zápas, na začiatku štvrtej štvrtiny sme viedli dvojciferným rozdielom a nešťastne sme ho prehrali. V podstate za polhodinu sme padli na dno a nevyzeralo to dobre. Nevedeli sme, ako sa to krížom-krážom bude vyvíjať. Veľmi si vážim a všetkým slúži ku cti, či dievčatám alebo môjmu realizačnému tímu, že sme verili krok po kroku, že šanca stále žije a ideme o ňu bojovať. Je to pre mňa cenné."

Dôležité bolo novembrové okno, v ktorom sa podarilo uhrať síce nepriaznivý výsledok s Talianskom (60:81), ale stiahnuť čo-to z rozdielu a ísť do ďalších zápasov v lepšom postavení.

Zápasy Sloveniek v kvalifikácii na ME.
Zápasy Sloveniek v kvalifikácii na ME.Flashscore

"Ani po zápase s Talianskom sme to nezabalili. Jasné, majú obrovskú kvalitu, ale bojovali sme tam. Prehrávali sme u nich o 30 bodov, stiahli sme to na 21-bodový rozdiel. Hralo sa o každý bod, už tam dievčatá ukázali charakter a to, že im nie je jedno v reprezentácii, o koľko sa prehrá zápas. Ani stretnutie v Luxembursku počas druhého reprezentačného okna nebolo jednoduché," myslí si kouč Slovenska.

Odmenou pre jeho tím je, že sa predstaví na 39. edícii majstrovstiev Európy. Dejiskom záverečného turnaja bude 15. – 25. júna slovinská Ľubľana a izraelský Tel Aviv. Žrebovanie skupinovej fázy ME je na programe 8. marca a tímy budú do neho nasadené podľa rebríčka Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

V ktorej krajine by sa radšej Slovensko predstavilo? "Ťažká otázka. Je mi to momentálne jedno, som rád, že vôbec ideme na majstrovstvá Európy," odpovedal na záver Suja.