Najväčšia výzva Vlhovej? Postaviť sa opäť na lyže. Bolesť postupne ustupuje

Reklama
Reklama
Reklama
Ďalšie
Reklama
Reklama
Reklama
Najväčšia výzva Vlhovej? Postaviť sa opäť na lyže. Bolesť postupne ustupuje
Petra Vlhová vstúpila po operácii do najťažšieho boja - návratu na lyže.
Petra Vlhová vstúpila po operácii do najťažšieho boja - návratu na lyže.TASR
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (28) sa vo Švajčiarsku zotavuje po operácii zraneného pravého kolena. Absolvovala ju na uznávanej klinike Hospital di Valais vo Švajčiarsku u vyhľadávaného odborníka Oliviera Siegrista. Tri dni po nej sa cíti každým dňom lepšie.

Aj malé kroky budú robiť radosť

"Cítim sa dobre. Samozrejme, nie je to jednoduché, bolesti ešte sú, ale pomaly odchádzajú. Každým dňom je to postupne lepšie a lepšie," uviedla 28-ročná Slovenka v krátkom videorozhovore pre Sport Management Company. Dodala, že po anestéze bola veľmi unavená. "Spala som v podstate skoro celý deň. Vnímala som, ale len tak na polovicu. Predovšetkým som teda oddychovala v izbe."

Vlhová má za sebou prvé vážne zranenie v kariére a verí, že po návrate na svah bude ešte silnejšia. "Najväčšia výzva bude postaviť sa znovu na lyže. Teraz to však beriem deň za dňom. Aj preto, že každý deň je iný. Niektorý ľahší, iný ťažší. Naozaj je to hore-dole. Budem sa snažiť brať to postupne a aj malé kroky ma budú tešiť. Som nastavená tak, že čo bude, to bude. Verím, že budem robiť pokroky a uvidíme, ako to pôjde ďalej."

Splnené tri požiadavky od doktora

Jedným z ľudí z jej tímu, ktorý je od zranenia neustále v blízkosti slovenskej lyžiarky, je fyzioterapeut Milan Gašpárek. Ten ju pripravoval aj na chirurgický zákrok.

"Po konzultácii s lekárom sme dostali požiadavku, aby bola schopná urobiť plnú extenziu a 110-stupňovú flexiu v kolennom kĺbe, aby sa mu počas operácie lepšie manipulovalo s nohou. Ďalšia požiadavka bola odstránenie opuchu mäkkých tkanív poškodených pri úraze. Tretí predpoklad úspešného zákroku bol čo najviac obmedziť atrofiu, teda oslabenie stehenného svalu a to z dôvodu stability kolena," vysvetlil.

Nadviazal, že s Vlhovou pracoval dvojfázovo, štyri až päť hodín denne. "Postupne sme začali pridávať tiež dlhšie prechádzky, najskôr s barlami a neskôr aj bez nich. Pridali sme bazén, v ktorom najskôr Peťa kráčala, následne robila aj rôzne cvičenia. Koleno sa zo dňa na deň zlepšovalo. Niektoré chvíle boli ľahšie, iné ťažšie."

Šesť týždňov bez väčšej záťaže

"Bolo vidieť progres v regenerácii kolena a v tom, ako sa zlepšuje rozsah mäkkých tkanív. V záverečnej fáze sa Peťa bola schopná posadiť aj na bicykel a urobiť celé pretočenie nohy. Po vzhliadnutí tohto videa doktor povedal, že je pripravená a môže ísť bez problémov na operáciu. Môžeme teda povedať, že táto fáza sa nám podarila."

Jeho spolupráca s Vlhovou pokračuje aj vo Švajčiarsku. "Hneď na druhý deň po operácii sme začali s rehabilitáciou. Ideme podľa protokolu od pána doktora a podľa úkonov, ktoré boli počas operácie robené. Najbližších šesť týždňov nemôžeme plne zaťažiť pravú nohu z dôvodu fixovaného menisku."

"Pracujeme však na odstránení opuchu, pooperačných rán, na stimulácii a prevencii atrofie stehenného svalu. Postupne začíname pridávať cvičenia na hornú časť tela. Skoro stále má Peťa bandáž na chladenie a kompresiu proti opuchu. Taktiež používame elektrostimuláciu na prevenciu atrofie kvadricepsu," dodal Gašpárek.